Winners of 2014 Rod Serling Film Festival announced

By Anna Norris

Winners of 2014 Rod Serling Film Festival announced

May 8, 2014 Updated May 8, 2014 at 10:46 AM EST

Binghamton, NY (WBNG Binghamton) The winning videos of the 2014 Rod Serling Film Festival were announced early Thursday.

All winning filmmakers and their guests will attend an invitation only Red Carpet Gala screening and award ceremony, which will take place at the WSKG Public Broadcasting Studio later this month.

WSKG will also produce a one hour special to showcase the winning videos, scheduled to air in September.

In addition, the videos will be screened "backstage" at the Broome County Forum Theatre during the First Friday Art Walk on October 3.

The 2014 winners are as follows:

Best of Show: "Catch the Girl"
Jensen Tung - Grade 12
Heritage Woods Secondary School
Anmore, British Columbia

Best Direction: "Mint Chip"
Jacqueline Xerri – Grade 11
Oceanside High School
Oceanside, NY

Best Animation: "A Noteworthy Production"
Calvin O’Connor – Grade 12
Niskayuna High School
Rexford, NY

Best Comedy: "Mark And Tim's Kung-fu Punchtacular"
Erik Spence, Jerod Spence – Grade 12
Heritage Woods Secondary School
Port Moody, British Columbia

Best Documentary: "Auschwitz"
Shay Alford – Grade 12
Heritage Woods Secondary School
Port Moody, British Columbia

Best Screenplay: "Making an Impression"
Shea McGrinder, Michael Sise – Grade 12
Niskayuna High School
Niskayuna, NY

Best Editing: "Victim of the Industry"
Jacqueline Xerri – Grade 11
Oceanside High School
Oceanside, NY

Best Feature Story: "Through the Lens"
Jacqueline Xerri – Grade 11
Oceanside High School
Oceanside, NY

Best Cinematography: "Sticks and Stones"
Christopher Spooner – Grade 11
Heritage Woods Secondary School
Port Moody, British Columbia

Best K-6 entry: "One Wish"
Drake Brown – Grade 3
Vestal, NY

The following students received Honorable Mention awards:

"Day Dream"
Audrey Hackett – Grade 11
John Shutter – Grade 12
Geneva High School
Geneva, NY

"A Betting Man"
Liam Walsh – Grade 10
Binghamton, NY

"The Lord of the Things"
Brooke L. Rees – Grade 10
Athens Area School District
Sayre, Pa.

"The Fall"
Emily Elizabeth Boze – Grade 4
Vestal, NY

The festival was sponsored by Knucklehead Embroidery, Unicorn Electronics, Binghamton City School District and WSKG Public Television.