2012 Sectional Wrestling Underway: Day 1 Results

By WBNG News

February 10, 2012 Updated Feb 11, 2012 at 1:22 AM EDT

Binghamton, NY (WBNG Binghamton)

Here are a look at the results of the quarterfinal matches in the Sectional Wrestling Championships at the Broome County Veterans Memorial Arena.

Semi-final matches will take place at 10 Saturday morning and the finals will start at 7.

Division 1:
99 lbs:
Kyle Kelly (CF) pin Alex Kellar (HH)
Anthony Nocce (UE) dec (9-6) Blake Abbey (COR)
Isaiah Colgan (JC) tfall (16-0) Charlie Kennedy (ELM)
Kobe Garrehy (ME) pin Collyn Shippos (ITH)

106 lbs:
Jimmy Overhiser (COR) pin Honor Mayeroff (ITH)
Hunter Beck (VES) pin Brady Wisniewski (ME)
Carl Rouse (CF) pin Devna Kalpokas (NV)
Mikey Carr (UE) maj dec (11-0) Tyler Brasinski (JC)

113 lbs:
Jake Green (CF) tech fall (16-0) Jasper White (ITH)
Zack Bendick dec (2-1) Cole Ford (NV)
Anthony Wilsey (COR) dec (6-1 OT) Corey McCormick (JC)
Zak Garrehy (ME) pin Zack Reyes (VES)

120 lbs:
Richie Burke (ITH) pin Jon Carpenter (ELM)
Chris Abernatha (COR) dec (12-5) Nate Wetzelberg (UE)
Heze Morgan (UE) dec (7-4) Alex Crotsley (VES)
Nick Hess (HH) pin Nick Seymour (JC)

126 lbs:
Adam Gifford (ITH) dec (6-3) Justin Gillmer (ME)
Kyle Hughes (UE) dec (3-2) Julian Korfine (ITH)
Brock Post (ME) maj. dec (11-2) Greg Butler (COR)
Robert Mastronardi (VES) pin Nathan Hitchcock

132 lbs:
Curtis Grant (ELM) pin Josh Terboss (ME)
Xavian Hughes (UE) dec (4-3) Owen Jarrold (VES)
Nick Bidwell (JC) maj dec (12-3) Alex Crooker (ITH)
Vinnie Darpino (NV) maj dec (10-0) Isaiah Roman (CF)

138 lbs:
Trevor Hoffmeir (NV) pin Adam Corey (NV)
Joe Hamden (JC) dec (4-0) Ian Valen (ITH)
Jordan Billet (UE) dec (5-0) Nick Courtright (COR)
Andrew Strano (VES) dec (5-4) Connor Wilson (ELM)

145 lbs:
Derek Holcomb (NV) pin Matt Burge (ELM)
Anthony Johns (JC) pin Mason Updike (COR)
Brandon Hamilton (ME) dec (3-0) Dillon Rohman (CF)
Richie Lupo (UE) pin Tom Flynn (VES)

152 lbs:
Alex Francik (VES) pin Joe Capper (COR)
Richie Gillespie (ITH) dec (8-7) Josh Burge (COR)
Greg Kleinsmith (JC) dec (2-1) Konnor Kremer (HH)
Jordan Kalpokas (NV) pin Nathan Bomysoad (UE)

160 lbs:
Zach Colgan (JC) pin Julio Corona (COR)
Parker Warrick (ELM) pin Dominick Taylor (JC)
Mitch McGowan (ELM) maj dec (11-4) Colin VanGordon (VES)
Sammie Davis (UE) pin Justin Sullivan (HH)

170 lbs:
Dillon Franco (COR) pin Noah Leonard (ITH)
Tre Hernandez (BIN) pin Quentez Clark (ELM)
Isaiah Zimmer (CF) pin David Gardner (VES)
Connor Halladay (JC) pin Jake Johnson (UE)

182 lbs:
James Benjamin (VES) pin Seron Mullings (CF)
Matt Brozovic (ME) dec (4-1) Justin Lovejoy (NV)
Tylor Hubbert (UE) pin Alex Wheeler (HH)
Jory Nickles (ITH) pin Traid Bailey (HH)

195 lbs:
Reggie Williams (JC) bye
Allan Michael Rios (CF) dec (3-1) Kyle Zahradka (COR)
Travis Phillips (NV) pin Anthony Scovell (VES)
Tyler Allen (UE) pin Geoff Hall (ITH)

220 lbs:
Anthony Osman (VES) pin Martin Joseph (COR)
Lucas Depofi (UE) maj dec. (14-5) Jack Everett (HH)
Dan Geisenhof (NV) pin Nokola Cejic (JC)
Sam Cherney (ITH) pin Larry Relyea (ME)

285 lbs:
Tyler Bayer (UE) bye
Keith Hall (CF) pin Jake Baxter (COR)
Sean McGinley (ELM) dec (9-2) Josh Dember (JC)
Juwin Jump (VES) bye

Division 1 team:
1. Union-Endicott 89.00
2. Johnson City 63.50
3. Vestal 55.00
4. Newark Valley 49.00
5. Chenango Forks 47.50
6. Ithaca 45.00
7 Corning 41.50
8. Maine-Endwell 40.00
9. Elmira 28.00
10. Horseheads 13.00
11. Binghamton 9.00

Division II:

99 lbs:
Joe Nelson (OX) pin Dean Raymond (DEP)
Austin Carr (BGA) dec (6-4) Kalvin Abrams (UV)
Madison Hoover (HAR) maj dec. (9-0) Jackson Bell (OW)
Dylan Wood (WAL) tech dec. (15-0) Ryan Kwiatkowski (OW)

106 lbs:
Lucas Malmberg (MAR) pin Jake Andrews (HAR)
Brendan Wheeler (GRE) dec (2-0) Greg Lee (LAN)
Billy Liberati (CV) dec (3-2) Logan Robinson (WAL)
Sean Ballard (WP) pin Colby Hall (DEP)

113 lbs:
William Koll (LAN) pin Chris Surace (SV)
Stephen McKee (DEP) dec (4-0) Ryan Castle
Kaleb Stone (TIO) dec (6-0) Billy Bacon (OM)
Nate Hayes (WIN) pin Devin Horton (OW)

120 lbs:
Scott Stafford (SID) pin Jason Lobdell (DEP)
Anthony Colon (CV) dec (5-2) Casey Tiffany (SVE)
Ian Lupole (SV) pin Dan Hosking (TIO)
Asutin Ryan (UNA) pin Darren Ostrander (GRO)

126 lbs:
Tristan Rifanburg (NOR) pin Michael Robinson (HAR)
Austin Bostwick (WAV) dec (7-4) Jesse Manuel (TIO)
Dustin Greene (CV) dec (3-1 OT) Tyler Hall (MAR)
Corey Dake (LAN) pin Nate Bell (OW)

132 lbs:
Jessy Williams (WIN) pin Austin Scheer (ONE)
Justin Cirigliano (BGA) pin Dustin Badger (UV)
Frank Garcia (NOR) pin Dustin Cummings (WG)
Connor Lapresi (LAN) pin Lucas DeJoy (UNA)

138 lbs:
Adam Greene (CV) pin Joe Judge (SVE)
Jesse Griswold (BGA) dec (3-0) David Wheat (SC)
Kevin Thayer (UNA) dec (4-0) Trevor Parrish (GRE)
Trevor Nocchi (WAV) maj. dec (11-0) James Longo (ONE)

145 lbs:
Codie Nicholas (UNA) tech fall (15-0) Matt Kistner (WIN)
Ryan Marszal (UNA) dec (5-1) Jamie Griswold (BGA)
Corey Burnett (BGA) pin Jerid Rimbey (SVE)
Kyle Halladay (CV) pin Kyle Constable (WAL)

152 lbs:
Dan Dickman (GRE) maj dec (10-2) Nik Hansen (OX)
Leland Slawson (UNA) dec (3-1) Brandon Ellers (WAV)
Jordan Torbitt (WP) pin Freedom Boda (CAN)
Tanner Cummings (NOR) Tech Fall (23-6) Jimmy Copeland (WAL)

160 lbs:
Mike Beckwith (GRE) maj dec (14-0) Joel Gryskevicz (CV)
Dylan Gutierrez (WAV) dec (6-5) Christian Richter (TIO)
Anthony Vitiello (NOR) pin Nick Matthews (WP)
Nicholas Jump (SID) pin Mike Neumann (DEL)

170 lbs:
Ryan Wolcott (WAV) pin Dylan Masher (CV)
Tyler Spiers (TIO) pin Cody LaFever (DEL)
Joel Roselle (GRE) pin Joe Jackson (OX)
Adam Hughey (WG) maj dec (14-0) Fred Thomas (ONE)

182 lbs:
Keegan Cerwinski (GRE) pin Brad Jump (TIO)
Luke Zakrajsek (WIN) dec (7-2) Brendon VanEtten (HAR)
Cody Bradbury (NOR) pin Caleb Cutting (OX)
Mike Beers (WAL) pin Brett Baker (DEP)

195 lbs:
Ryan Todd (LAN) pin Seth Gordon (WIN)
Jesse Angevine (WIN) dec (9-5) Bryan Ingram (DEL)
Mark Viviano (BGA) pin Chris Todd (MOR)
Kegan Levesque (NOR) pin Eddie Castillo (WAL)

220 lbs:
Kyle Stanton (GRE) pin Pat Stoyell (MOR)
Dillon Hurlbert (MAR) pin Tristan Roche (SV)
Matt Abbott (WIN) pin Dakota White (LAN)
Nick Talcott (OW) pin Brandon Bakus (WP)

285 lbs:
James Merritt (OW) pin Tyler Hallet (CAN)
Steve Kerrigan (SV) pin Andrew Gillette (MOR)
Austin Dean (SID) pin Zach Kelsey (TIO)
Kraig Parker (DRY) pin Billy Holden (BGA)

Division II Team:
1. Greene 69.00
2. Norwich 63.00
3. Bainbridge-Guilford-Afton 60.00
4. Windsor 58.50
5. Chenango Valley 53.00
Lansing 53.00
7. Tioga 51.00
8 Unatego 45.50
Sidney 45.50
10. Sidney 43.00
11. Walton 39.00
12. Whitney Point 31.00
13. Susquehanna Valley 30.50
14. Deposit 29.00
15. Marathon 27.00
16. Owego 25.00
17. Oxford 24.00
18. Watkins Glen 23.00
19. Harpursville 19.00
20. Oneonta 17.00
Delhi 17.00
22. Dryden 15.00
23. Spencer Van-Etten 13.00
24. Unadilla Vally 10.50
25. Moravia 9.00
26. Groton 7.50
27. Southern Cayuga 6.00
Candor 6.00
Thomas A. Edison 6.00
30. Trumansburg 3.00
31. Odessa Montour 2.00